23.11.2020

Błędy, które zniszczyły realnść człowieka

1 Wszystko zaczęło się od zamiany poznania rzeczywistości na myślenie (czyli od Kartezjusza).

2 Myślenie przesunęło wiedzę o człowieku w stronę idealizmu.

3 Zamiast realistycznej metafizyki (filozofia realności) powstała idealistyczna ontologia (czyli filozofia możliwości).

4 Doprowadziło to koncepcję człowieka (antropologię) do fenomenologii świadomości. W naukach o człowieku liczyło się odtąd myślenie świadomościowe (Marks – byt określa świadomość /chodzi tylko o warunki materialne/; Nietsche i Freud – niebyt określa świadomość /powstaje teoria wolności/).

5 Rodzi się również liberalna teoria wolności działania człowieka, twierdząca, że człowiek działa na zasadzie wolności. Nikt nie dostrzegał, że wolność człowieka jest tylko możliwością działania, a nie samym działaniem.

6 Fenomenologia (Scheler) pozwoliła stworzyć koncepcję aksjologiczną. Człowiek żyje w świecie wartości, a więc powinien kierować się wartościami. Znowu nikt nie dostrzegł, że wartości są jedynie naszym myśleniem o czymkolwiek. Oznacza to, że nasze myślenie jest w stanie uznać za wartość, cokolwiek zechce. To spowodowało, że dziś wszelkie wartości traktuje się jako równorzędne. Człowiek jest wolny, a więc może tworzyć dowolne wartości.

7 Marksizm i liberalizm stały się próbą zastosowania i narzucenia takich idealistycznych teorii człowieka na gruncie społecznym, co musiało zaowocować ideologią. Odtąd życie społeczne czy raczej polityczne zostało oparte na ideologii. I tutaj, trzeba przyznać, znaleźli się krytycy stosowania ideologii. Ale co z tego, jeśli wszechwładnie panowało już tylko myślenie o tych sprawach.

8 Teoretycy ideologii dostrzegli znakomicie, że takie ujęcie problemów można najlepiej zastosować na gruncie instytucji społecznych i politycznych. Instytucje kierują się bowiem kwestiami prawnymi (instrukcje działania są po prostu wymyślane), a nie rzeczywistymi sytuacjami lub wydarzeniami. Dlatego instytucjom łatwiej niż realnemu człowiekowi przemycić ideologię. Instytucje kierują się dzisiaj po prostu ideologiami.

9 Postulowane dziś przestrzeganie wartości (EU) albo gloryfikowanie wolności nie daje człowiekowi niczego pozytywnego, gdyż są to rzeczy negatywne (czyste możliwości). Otóż żadne możliwości nie mają siły sprawczej. Człowiek, żeby się rozwijał, musi działać na zasadzie realnej mocy a nie samych możliwości. O możliwościach możemy sobie pomyśleć i tyle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz