21.03.2020

Rozważania o ludzkim życiu (na czas zarazy) /4



22. Czy możemy powrócić do świata naturalnego, czyli do życia podług zwykłej ludzkiej natury? Dziś podrzuca się nam propozycje ideologiczne, które stawiają na stworzenie jakiegoś zupełnie nowego człowieka. Ale to są mrzonki, które nie prowadzą donikąd, a tylko pozbawiają nas naturalnego człowieczeństwa. Jedni chcą sprowadzenia człowieczeństwa do fizjologii seksualnej, drudzy postulują radykalne ograniczenie przyrostu naturalnego. Wszystko to popycha ludzi w stronę jakiegoś wymarzonego świata możliwości, przy zupełnym pominięciu realności człowieka. A przecież powinniśmy żyć po ludzku, żeby nie dać się wpuścić w kanał jakiegoś demonizmu.
23. Czy zdołamy wrócić do swego naturalnego człowieczeństwa? Czego potrzebujemy? Wielką rolę do spełnienia ma realne piękno. Pamiętam jeszcze z lektur Dostojewskiego, że to on podsuwał pomysł, że piękno zbawi ten potworny świat. Wiadomo, że piękno nas nie zbawi, gdyż to Bóg nas zbawia, ale wydaje się, że Dostojewski mocno wierzył, że prawdziwe przeżycie piękna jest w stanie jakby odnowić lub odrodzić nasze człowieczeństwo. Ja mogę tylko dodać, że do tego konieczne jest wzbogacenie naszej uczuciowości dzięki aktom upodobania płynącym z podmiotu osobowego wyposażonego we własność transcendentalną piękna.
24.Transcendentalna własność piękno jest o tyle wyjątkowa, że istnieje i działa na styku podmiotu osobowego i podmiotu życiowego. Piękno jest własnością osobową, ale wydaje się oddziaływać na podmiotowość ożywczą. Można przyjąć, że piękno jest powiązane z życiem (egzystencjalnym). W jednym z artykułów stwierdziłem wprost, że życie jest obrazem piękna. Tak więc życie jest powiązane z pięknem, a piękno przejawia się jako życie. Trzeba powiedzieć, że oba te elementy egzystencjalne (czyli należące do istnienia) są ze sobą ściśle powiązane albo nawet uzależnione od siebie.
25.Otóż własność piękna uaktywnia się pod wpływem nawiązania relacji osobowych (przede wszystkim z Bogiem ale również z innymi osobami). Aktywne piękno osobowe wytwarza akty upodobania, które docierają do naszej uczuciowości i wywołują w niej przeżycia piękna, które są nakierowane bezpośrednio na fascynację życiem. Możemy stwierdzić, że zrodzone w uczuciowości przeżycie piękna od razu potwierdza ważność i znaczenie ludzkiego życia. Człowiek odkrywa wówczas wartość życia. Przeżywa swoje życie jako coś niezwykle pięknego i cennego. Dzięki temu dostrzega również wartość życia wszystkich innych osób. Możemy więc uznać, że to dzięki właściwie działającej uczuciowości doceniamy nasze ludzkie życie. Jeżeli będziemy o tym tylko myśleli, to pojawią się różne sprzeczności i problemy. Nie będziemy wiedzieli, jak sobie poradzić z własnym życiem.
26. Dlatego w ludzkim życiu tak ważna jest dobrze działająca uczuciowość. Uczuciowość kierowana pięknem i życiem. Dzisiaj ludzie są nastawieni jedynie na przeżywanie przyjemności. Lecz trzeba wiedzieć, że przeżywanie przyjemności nie obejmuje naszego życia. Życie nie sprowadza się wyłącznie do przyjemności. Życie może okazać się trudne i dramatyczne (zwłaszcza w czasie zarazy lub epidemii, w ogóle choroby). Dlatego wówczas trzeba porzucić przyjemności dla ochrony czy ratowania życie. Przecież nie porzucimy życia dla osiągania przyjemności.
27. Dlatego nasze zdrowie powinniśmy rozpatrywać w kontekście daru życia. Jeżeli dostrzegamy bezcenność życia (a o tym może nas informować uczuciowość wraz ze swoimi przeżyciami piękna, jakie niesie ze sobą ludzkie życie), to troska o własne zdrowie nie będzie dla nas problemem. Sama fascynacja życiem będzie nas popychała do dbałości o własne zdrowie i zdrowie naszych najbliższych. Przecież to właśnie myślenie spycha nas na tory wiary we wszechmoc środków farmakologicznych uzależniając nas od leków. Środki lecznicze to powinna być ostateczność, a nie pierwsza pomoc. Przecież dzisiaj nie sposób jest się obejść bez skutków ubocznych lub działań niepożądanych. Informują o tym wszystkie ulotki, a nawet reklamy.
28.Musimy więc wiedzieć, od czego zależy nasze zdrowie i nasze życie. Dzisiaj wszyscy politycy będą nam trąbić o zapewnieniu bezpieczeństwa i ochronie zdrowia. Ale zdrowie każdego z nas pozostaje tak naprawdę w naszych własnych rękach. Musimy tylko umieć realistycznie zarządzać swoją uczuciowością i nie pozwalać jej skręcać na manowce doznań cielesnych. Trzeba umieć wzbudzić w sobie poczucie piękna i umieć przeżywać to piękno, jakie kryje się darze ludzkiego życie. Życie naprawdę jest piękne! To nie jest wyłącznie slogan reklamowy. Niestety reklamodawcy chętnie kradną nam faktyczną prawdę, żeby narzucić nam całkowicie zmyślone potrzeby, które mają zaspokajać reklamowane produkty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz