25.08.2018

SŁOWNIK ANTROPOLOGICZNY 10

36.Niestety takie formy działania czy wprost wyzysku osobowego zaczynają stosować także organizacje państwowe i międzynarodowe, na czele z UE. Wszystkie ponadnarodowe organizacji dążą do odpersonalizowania stosunków międzyludzkich i społecznych. Wszystko zmierza w kierunku osiągnięcia możliwości zarządzania ludzkim myśleniem. Nawet filozofia poddała się tym naciskom tworząc i rozwijając nową dziedzinę tzw. kognitywistykę, która ma się zajmować ludzkim myśleniem. Podejmuje się w ten sposób próby rozpracowywania możliwości oddziaływania na myślenie człowieka, co ma być przydatne w pozyskiwaniu, zarządzaniu i wykorzystywaniu ludzi jako myślących robotów.

37.Jeśli zdołamy zawładnąć ludzkim myśleniem i sterować nim w dowolny sposób, to osiągniemy całkowite panowanie nad człowiekiem, co pozwoli stworzyć doskonały totalitaryzm, który będą popierali wszyscy uczestnicy. Związana z tym jest propaganda dotycząca innowacyjności oraz postępu technologicznego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że technologia działa w sposób bezosobowy, a zatem nie będzie służyła człowiekowi do rozwoju osobowego, lecz będzie pomijała zawsze to, co osobowe. Najlepszym przykładem jest fascynacja i zachwyt nad technologią wirtualną, która depersonalizuje człowieka, zwłaszcza dzieci i młodzież.

38.Trzeba wyraźnie powiedzieć, że postęp technologiczny w dzisiejszej formie stał się ideologią zagrażającą działaniom osobowym i moralnym człowieka, czyli tym działaniom, które mają swoje źródło w osobowej podmiotowości i aktywności człowieka. Moralnej osobowości człowieka zagraża współczesny pęd technologiczny. Ludzie, którzy uczestniczą w tym rozwoju, czerpią z tego korzyści finansowe, natomiast zwykli użytkownicy dostają do ręki niebezpieczne zabawki, posługiwanie się którymi okrada ich z aktywności osobowej i moralnej. Po co wysilać się na moralne działania, skoro można sobie wirtualnie postrzelać do ludzi lub demonów. Człowiek zanurzony w świat wirtualny sam zamienia się w takiego bezosobowego i bezdusznego demona lub awatara. Takich ludzi można wykorzystać na dowolnym polu walki. Można przypuszczać, że czeka nas totalna wojna wirtualna (wojna w cyberprzestrzeni).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz