Personalistyczna Deklaracja Praw Człowieka
1. Człowiek jest osobą. Osoba ludzka została stworzona przez Boga. Dlatego każda osoba ludzka ma prawo do istnienia i życia, w tym przede wszystkim ma prawo do narodzin.
2. Osoba ludzka rodzi się i żyje w osobowej wspólnocie, czyli w rodzinie. Wspólnota osobowa, czyli rodzina, stanowi pierwsze środowisko człowieka. Dlatego każda osoba ludzka ma prawo do życia, wzrastania i wychowania w rodzinie. Nie wolno odbierać dzieci rodzicom.
3. Kobieta i mężczyzna są różnymi osobami ludzkimi. Dlatego kobieta i mężczyzna jako osoby ludzkie mają prawo do zawarcia małżeństwa i do założenia rodziny. Rodzina tworzy pierwsze więzi społeczne. Każda rodzina powinna być otoczona troską, opieką i pomocą społeczną.
4. Osoba ludzka potrzebuje do życia odpowiednich środków materialnych. A) Dlatego każda osoba ma prawo do posiadania i korzystania ze środków potrzebnych do życia (żywność, odzież, mieszkanie, opieka zdrowotna i lekarstwa). Człowiekowi potrzebującemu wsparcia w tym zakresie nie wolno odmówić pomocy. B) Każda osoba ma prawo do takiego poziomu życia, który zapewni jej rodzinie dobrobyt oraz zdrowie. Pomocy materialnej wymagają zwłaszcza rodziny biedne i zaniedbane. C) Każda osoba ma prawo do posiadania na własność odpowiednich środków materialnych, jakie służą człowiekowi do życia.
5. Osoba ludzka żyje i rozwija się dzięki kontaktowi z własnościami prawdy, dobra i piękna. Tych osobowych własności osoba doświadcza w obcowaniu z Bogiem we wspólnocie Kościoła (w jego sakramentach) i w obcowaniu z innymi osobami we wspólnocie rodzinnej (w uczynkach moralnych). Dlatego każda osoba musi mieć zapewniony religijny kontakt z Bogiem i moralny kontakt z własną rodziną.
6. Życie i działanie, rozwój i wychowanie osoby dokonują się dzięki religii i moralności. Dlatego osoba ma prawo do czczenia Boga i sprawowania kultu religijnego oraz ma prawo do wychowania religijnego i moralnego.
7. Wychowanie religijne i moralne odbywa się w rodzinie. Dlatego rodzice mają prawo do wychowania swoich dzieci. Rodzice decydują o wychowaniu swoich dzieci. Różne instytucje wychowawcze mają za zadanie jedynie wspomaganie wychowawczej roli rodziców. Instytucje wychowawcze musza dbać o to, żeby nie zakłócać wychowania moralnego i religijnego dzieci w rodzinie.
8. Wspólnota osobowa, jaką jest rodzina, przynależy do szerszego kręgu narodowego. Naród jest wspólnotą rodzin. A) Dlatego każda osoba i każda rodzina ma prawo do dostępu do wszelkich dóbr kulturowych, naukowych, technicznych i społecznych, jakie wypracowała dana społeczność narodowa. B) Każda osoba ma prawo do zdobywania wykształcenia ogólnego i zawodowego, ma również prawo do rozwoju i tworzenia własnego dorobku w odpowiedniej dziedzinie. C) Każda osoba ma prawo do zatrudnienia i podjęcia pracy w tej dziedzinie, jaka jej odpowiada.
9. Każda osoba i rodzina przyczynia się do rozwoju społecznego swojego narodu. A) Dlatego każda osoba ma prawo do pracy w wybranym zawodzie. B) Każda osoba ma prawo do właściwego i sprawiedliwego wynagrodzenia za swoją pracę. Takie wynagrodzenie musi zapewnić osobie i jej rodzinie godziwe warunki życia. C) Każda osoba ma prawo do odpoczynku po pracy i do urlopu wypoczynkowego.
10. Każda osoba jest równa wobec prawa. Dlatego każda osoba podlega prawu Bożemu i prawu moralnemu. Dlatego przy stanowieniu prawa ustawodawczego należy brać pod uwagę wymogi prawa Bożego i prawa moralnego (prawa naturalnego). Nie wolno uchwalać przepisów prawnych sprzecznych z moralnością i Bożymi przykazaniami. Dlatego każda osoba ma prawo oceny w swoim sumieniu, czy prawo stanowione jest zgodne z religią i moralnością.
11. Osoba ludzka jest podmiotem prawa i uprawnień wynikających z poszanowania godności osobowej. A) Każda osoba ma prawo do ochrony prawnej i dochodzenia swoich praw przed sądem. B) Każda osoba ma prawo do ochrony swojej własności prywatnej, zarówno w zakresie materialnym jak i duchowym. C) Każda osoba ma prawo do ochrony czci i honoru oraz dobrego imienia. D) Każda osoba ma prawo do wolności osobistej, w tym do swobodnego poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania. E) Każda osoba ma prawo do ochrony prywatności swojego domu, korespondencji, rozmów telefonicznych, swojego wizerunku.
12. Osoba ludzka uzewnętrznia swoją osobową godność w słowie prawdy, w czynie dobra (w czynie moralnym) oraz w przeżyciu piękna. Dlatego każda osoba ma prawo do wiernego wypowiadania słowa prawdy (do wierności prawdzie), ma prawo do należnego spełniania czynów dobra (do umiłowania dobra) oraz ma prawo do uczuciowego przeżywania piękna (do radowania się pięknem). Żadnej osobie nie wolno odbierać możliwości objawiania własnej godności osobowej. Dlatego nie wolno nikogo zmuszać ani zachęcać do kłamstwa i oszustwa, nie wolno nikogo zmuszać ani zachęcać do popełniania złych uczynków (przemocy i okrucieństw, zbrodni i gwałtu), nie wolno nikogo zmuszać ani zachęcać do oglądania i przeżywania takich zbrodni i okrucieństw.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz