20.09.2019

Państwo jako system instytucjonalny /1

1.Prezydent RP zainaugurował działalność Letniej Szkoły Belwederskiej. Mówił tam o poszukiwaniu dobra wspólnego na gruncie państwa i prawa. Trzeba powiedzieć, że to jest takie chodzenie po omacku, bo uwidacznia to brak realistycznej filozofii u podstaw koncepcji politycznych.

2.Polityka stała się dzisiaj sprytnym albo pozbawionym zdrowego rozsądku manipulowaniem nastrojami lub poglądami obywateli (czyli taką masą społeczną, którą chciałoby się dowolnie kształtować). Kształtować na potrzeby ideologiczne polityków, czy raczej w interesie tajemniczych oligarchów globalizacji. (zob. „Manipulowanie świadomością” w internecie)

3.Z kolei socjologia mówi dzisiaj o systemach instytucjonalnych. Tak opisuje się współczesne państwo wraz z tworzącymi je instytucjami. To wskazuje, że dzisiejsza działalność społeczno-polityczna odbywa się w formie zinstytucjonalizowanej. Można uznać, że państwo i prawo zostały już w pełni zinstytucjonalizowane. Dlatego całe życie społeczne odbywa się (czy raczej powinno się odbywać) poprzez instytucje (urzędy, stowarzyszenia, organizacje, firmy, przedsiębiorstwa).

4.Państwo stanowi teraz system instytucjonalny. Nawet prawo funkcjonuje dziś jako system instytucji, a nie jako zasada regulująca działalność społeczną. Dlatego prawo nie jest już oparte na zasadzie sprawiedliwości, lecz jest określeniem interesu sprawujących władzę (doskonałym przykładem jest prawo podatkowe).

5.Kiedyś mówiło się o sprawiedliwości społecznej, co powinno wyrażać jakieś poszanowanie wszystkich obywateli, czyli członków społeczeństwa. Jednak współczesna demokracja nie dba zupełnie o sprawiedliwość. Dobrze jeśli mamy swobodne ścieranie się różnych interesów. W demokracji władzę przejmują i sprawują partie polityczne (instytucje doskonale polityczne). Taka partia jest zorganizowaną instytucją skierowaną na przejęcie władzy (nawet nie na rządzenie). To powoduje, że mamy demokratyczny ustrój polityczny całkowicie zinstytucjonalizowany (czyli system instytucjonalny).

6.Jak działa instytucja? Instytucje działają na mocy prawa. Lecz to prawo nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. Takie prawo ma za zadanie określać precyzyjnie zakres działalności i sprawną organizację działania. Będzie to prawo tworzone w interesie danej instytucji (stowarzyszenia lub przedsiębiorstwa). Takie prawo wyznacza i określa zakres działania członków tej instytucji. Określa ono kto jest przełożonym a kto podwładnym (kto jest zarządzającym a kto pracownikiem, czyli kto jest panem a kto sługą). Takie prawo wyznacza więc stosunek władzy i podwładnych. Dotyczy to w równym stopniu prawa państwowego, czyli Konstytucji jako Ustawy Zasadniczej. Stąd powstało przytoczone określenie państwa (zwłaszcza demokracji) jako systemu instytucjonalnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz