30.08.2018

SŁOWNIK POLITYCZNY 5

19. Dlatego o żadnej sztuce rządzenia nie może być mowy. Mamy tylko drobne sztuczki zmierzające do załatwienia swoich spraw. Polityka zeszła na psy, no może na psychologię społeczną, która ma informować władców partyjnych o preferencjach podwładnych.

20.Społeczeństwo dokumentnie olewa działalność partyjną. Państwo sobie, a obywatele sobie, każdy sobie rzepkę skrobie.

21.Tak naprawdę w demokracji nie ma poczucia solidarności społecznej. Taka solidarność pojawiła się chwilowo jako reakcja na rządy junty partyjno-wojskowej. To był realny zryw buntu i nieposłuszeństwa społecznego. Można powiedzieć, że odrodził się pomysł ruchu syndykalistycznego z początku XX wieku. W ten sposób Polska Solidarność doprowadziła do rozmontowania Imperium Komunistycznego.

22.Czy istnieje coś takiego jak polityka społeczna państwa? Można wskazać na różne elementy tej polityki. Jednak demokratyczne państwo stworzone na wzór liberalnej ideologii postuluje samodzielność i niezależność jednostek. Każdy człowiek stoi przed wyborem swojej drogi życiowej, a państwo nie może mu niczego narzucać. Oczywiście państwo powinno ułatwiać obywatelom wszechstronną działalność. Jednak liberalna ideologia prowadzi do lekceważenia naturalnych wspólnot rodzinnych w imię tworzenia zupełnie dowolnych związków międzyludzkich. Ponadto liberalizm stawia zbyt jednostronnie na rozwój zawodowy jednostek i dążenie do sukcesu ekonomicznego (raczej mieć niż być) kosztem życia osobowego i wspólnotowego ludzi. Dla państwa najlepszym wynalazkiem jest obywatel dużo pracujący i płacący duże podatki, a nie kobiety zajmujące się domem i nie pracujące zawodowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz