30.08.2018

SŁOWNIK POLITYCZNY 3

11.Dziś wciska się najczęściej obywatelom twierdzenie o rządach prawa albo o praworządności. Jest to oczywiste maskowanie problemu, ponieważ prawo jako takie nie może rządzić. Rządzić będą zawsze ludzie posługujący się prawem albo stanowiący to prawo. Dlatego rządy prawa sprawują zawsze politycy albo prawnicy i sędziowie.

12.Dlatego pojęcie praworządnego państwa jest zwykłym ideologicznym nadużyciem albo wprost oszustwem, które ma za zadanie maskować rzeczywiste działania polityczne i sądownicze. Każdy obywatel podlega konkretnym procedurom prawnym a nie jakiemuś porządkowi prawnemu. Porządek prawny jest kolejnym ideologicznym pomysłem prawników.

13.Prawo jest tworem ludzkiego rozumu i niestety może być stanowione w dowolny sposób. Dawniej prawem była wola i myślenie władcy. Dopiero z czasem zaczęto ograniczać zakres władzy absolutnej. (Pojęcie władzy absolutnej wzięło się z pomysłu chrześcijańskiego, że wszelka władza pochodzi od Boga.) Z jednej strony zamierzano wykształcić doskonałego władcę. Tak powstał pomysł władcy oświeconego. Lecz z drugiej strony najbardziej znacząca część poddanych (szlachta i arystokracja) starała się wywalczyć różne prawa nabyte i przywileje. W ten sposób zaczęto ograniczać władzę absolutną króla.

14.Oczywiście już w starożytności pojawiły się pomysły demokratycznego ustroju państwa. Dotyczyło to małych społeczności miejskich. Tak było w Atenach. W tym przypadku rządy nad miastem/państwem sprawowali rotacyjnie wybierani losowo obywatele. Niestety ideą przewodnią była tutaj dowolność nazywana szumnie wolnością obywatelską. Chodziło bowiem o samą możliwość sprawowania władzy a nie o faktyczne rządzenie. W demokracji zawsze rządzą ludzie najbardziej wpływowi, trybuni ludowi, działacze partyjni, demagodzy i ideolodzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz