26.06.2015

Wprowadzenie do tematu mowy



Ale tak naprawdę dopiero myśliciele współcześni pokazali słowo i mowę z zupełnie innej strony. To oni przedstawili słowo i mowę jako szczególny sposób komunikacji międzyosobowej albo jako fundamentalną relację osobową. Tak powstała filozofia dialogu i spotkania. Jej pierwszym przedstawicielem był M. Buber. To on pierwszy w swoim dziele Ja i Ty sformułował oryginalne tezy dotyczące koncepcji mowy. Jego śladami podążali później następni – Levinas i Gogacz.

W swoim opracowaniu chciałbym zaprezentować te najciekawsze ujęcia i koncepcje mowy. Interesuje mnie zwłaszcza mowa jako szczególny sposób kontaktu z rzeczywistością oraz jako najpełniejszy wyraz kontaktu między osobami. Buber uważał, że człowiek jest istotą dialogiczną. To człowiek jest w stanie posługiwać się słowem. Człowiek jest powołany do przyjęcia słowa lub mowy i głoszenia tego słowa dalej. Natomiast z poglądów innych myślicieli wyłania się jeszcze szersza teoria mowy. Mowa jest tam (u Levinasa i Gogacza) rozumiana jako szczególne doświadczenie poznawcze człowieka. Człowiek przyjmuje tutaj słowo wszelkiego bytu i to kształtuje naszą rozumność.

Wydaje się zatem, że koncepcja mowy ma duże znaczenie dla zrozumienia ludzkiego poznania. A także pozwala nam lepiej zrozumieć wzajemne kontakty między ludźmi. Będą to już kontakty i relacje na poziomie osobowym. Dlatego wydaje się, że dla zrozumienia człowieka jako osoby potrzebne jest przebadanie zagadnienia mowy i słowa. Zobaczymy więc, jakie wnioski uda się wyciągnąć na podstawie zreferowanych koncepcji mowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz