30.08.2018

SŁOWNIK POLITYCZNY 1

1.Polityka z niczego nie wynika. Otóż nie, polityka wynika z ludzkiego myślenia. Ludzkie myślenie jest całkowicie dowolne, dlatego dowolna może być również polityka. Wystarczy zapoznać się z historycznym przeglądem politycznych ustrojów. Nawet jeśli mamy tylko kilka takich ustrojów, to ich praktyczne zastosowania obfitują w najróżniejsze propozycje.

2.Monarchia, czyli jedynowładztwo króla. Arystokratyczna republika, czyli ograniczone wielowładztwo. Demokracja, czyli powszechne wielowładztwo albo rządy ludowe)Każdy z tych ustrojów można obdarzyć najróżniejszymi przykładami.

3.Dziś polityka wyznacza i określa ustrój państwowy.

4.Politykę odnosimy zazwyczaj do działalności państwa. W związku z tym można zapytać o stosunek polityki do państwa albo państwa do polityki. Dawniej państwo było wyznaczone przez podboje wojenne jakiegoś władcy. Siła wojskowa decydowała o wielkości państwa. Stąd prowadzenie polityki polegała głównie na działaniach wojennych (podbojach militarnych). Po pierwszej wojnie światowej o powstawaniu różnych państw decydowały traktaty międzynarodowe. Wydawało się, że skończyła się era podbojów wojennych. Ale druga wojna światowa przyniosła nowe rozwiązania. Traktaty międzynarodowe były już oparte na sile militarnej i podbojach wojennych.

5.Doskonałym przykładem polityki podbojów była Republika Rzymska. Ale później Cesarstwo rozpoczęło erę upadku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz