18.09.2015

Papież o ludzkiej pracy




Praca powinna służyć przede wszystkim rodzinie. Takie przesłanie można odczytać z wypowiedzi Papieża Franciszka. Powiada on, że praca jest potrzebna, żeby utrzymać rodzinę. Jednocześnie dodaje, że praca jest troską o dobro wspólne i dlatego nie może być zakładnikiem zysku. Dzisiaj w ekonomii liberalnej praca jest nastawiona wyłącznie na zysk. Papież przestrzega, że społeczeństwo, w którym ludzie są mniej ważni od wytworzonych rzeczy, które można sprzedać, zaczyna działać przeciwko sobie i zmierza wprost do upadku.

Praca jest troską o dobro wspólne rodziny, gdyż to praca przynosi rodzinie dobrobyt. Dlatego w przypadku ludzkiej pracy nie może chodzić jedynie o zysk, lecz powinno to być tworzenie gospodarczego dobrobytu, zarówno materialnego jak i duchowego. Dlatego, jak podkreśla Papież, praca powinna służyć osobie człowieka. Co więcej, wiąże on pracę z godnością człowieka jako osoby.

Rodzina jako wspólnota osobowa jest pierwszym środowiskiem człowieka. Dlatego praca nie może w żaden sposób degradować ani osoby, ani wspólnoty. Papież zaznacza, że dziś uważa się rodzinę za ciężar i przeszkodę w wydajności pracy. Ale takie podejście jest szkodliwe z punktu widzenia społecznego, gdyż prowadzi do kryzysu demograficznego.

Praca zapewnia rodzinie rozwój i dobrobyt. Rodzina rozwija się dzięki zrodzeniu coraz to nowych członków, czyli dzieci. Dobrze zagospodarowana praca pozwala rodzinie na stały rozwój. W ten sposób rodzina przyczynia się w najlepszy sposób do rozwoju społecznego. Nie można bowiem stworzyć społeczeństwa z indywidualnych jednostek (tzw. singli), bo to będzie chaotyczny tłum miotany wymyślonymi emocjami. Społeczeństwo musi posiadać personalistyczne podstawy, żeby mogło w ogóle sensownie działać, czyli określać swoje cele i zadania. Bez takich realistycznych fundamentów jak rodzina zaczynamy tworzyć dowolne pomysły, które w gruncie rzeczy nie są wcale człowiekowi potrzebne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz