7.04.2015

Nauczanie Jana Pawła II o człowieku (3)



3. Antropologia rodziny

W adhortacji apostolskiej Familiaris consortio papież ukazuje nam antropologię rodziny. Przedstawia bowiem jasno założenia antropologiczne, które stoją u podstaw powstania wspólnoty osobowej, jaką jest rodzina.
Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo (n.19) Stwarzając człowieka „mężczyzną i kobietą”, Bóg obdarza godnością osobową w równej mierze mężczyznę i kobietę (n.22). Bóg stworzył człowieka z miłości i jednocześnie powołał go do miłości (n.11). Papież naucza, że miłość jest wrodzonym i podstawowym powołaniem każdej istoty ludzkiej (n.11).
Miłość jest istotowo darem (n.14) i jako dar prowadzi do komunii – czyli do wspólnoty osobowej. Miłość zmierza bowiem do jedności głęboko osobowej (n.13). Człowiek nie może żyć bez miłości (RH 10).
Miłość jest fundamentem i zasadą wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej. Rodzina jest bowiem wspólnota osób. Dlatego Papież stwierdza, że miłość jest wewnętrzną zasadą rodziny. Bez miłości rodzina nie jest wspólnotą osób (wszystko n.18), a więc przestaje być naprawdę rodziną.
Jako pierwsza powstaje i rozwija się komunia pomiędzy małżonkami. Komunia małżeńska ma swoje korzenie w naturalnym uzupełnianiu się mężczyzny i kobiety. Duch Św. użycza małżonkom chrześcijańskiego daru komunii miłości (wszystko n.19). Komunia małżeńska charakteryzuje się nie tylko jednością, ale również nierozerwalnością. Jest to głębokie zjednoczenie będące wzajemnym oddaniem się sobie dwóch osób (n.20).
Rodzina, która jest ze swej natury, i powinna się stawać komunią i wspólnotą osób, znajduje w miłości żywe źródło i stały bodziec do przyjęcia, szanowania i popierania rozwoju każdego z członków, w jego najwyższej godności jako osoby. (n.22)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz